Baku Heydar Aliyev (GYD / UBBB)

Flight Tracker for Planespotters

02:00 28.02.2024


ARRIVALS — 3
Waiting time 15 min.
Airbus A320 RA-73176 Aeroflot SU 1850 Moscow (SVO) 02:00 expected
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 78 Istanbul (IST) 02:15 scheduled
Airbus A320 TC-NBL Pegasus PC 1790 İzmir (ADB) 02:15 expected

03:00 28.02.2024


ARRIVALS — 3
Waiting time 15 min.
Embraer 190 AZAL Azerbaijan J2 8084 Volgograd (VOG) 03:30 expected
Embraer 195 Belavia B2 739 Minsk (MSQ) 03:45 expected
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 5066 Urgench (UGC) 03:45 scheduled

DEPARTURES — 2
Waiting time 15 min.
Airbus A320 Aeroflot SU 1851 Moscow (SVO) 03:00 expected
Airbus A320 Pegasus PC 1791 İzmir (ADB) 03:15 expected

04:00 28.02.2024


ARRIVALS — 1
Waiting time 0 min.
Embraer 190 AZAL Azerbaijan J2 8116 Aktau (SCO) 04:40 scheduled

DEPARTURES — 3
Waiting time 17 - 30 min.
Airbus A321 Turkish TK 337 Istanbul (IST) 04:15 scheduled
Embraer 195 Belavia B2 740 Minsk (MSQ) 04:45 expected
Airbus A321 D-AILM Lufthansa LH 613 Frankfurt-am-Main (FRA) 04:50 expected

05:00 28.02.2024


ARRIVALS — 3
Waiting time 25 - 35 min.
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 186 Moscow (DME) 05:00 expected
Airbus A320 4K-AZ77 AZAL Azerbaijan J2 54 Almaty (ALA) 05:15 expected
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 60 Mumbai (BOM) 05:50 scheduled

DEPARTURES — 1
Waiting time 0 min.
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 5093 Medina (MED) 05:50 expected

06:00 28.02.2024


ARRIVALS — 2
Waiting time 0 min.
Airbus A320 4K-AZ143 AZAL Azerbaijan J2 20 Saint-Petersburg (LED) 06:10 expected
Airbus A321 Turkish TK 338 Istanbul (IST) 06:10 scheduled

DEPARTURES — 1
Waiting time 0 min.
Embraer 190 AZAL Azerbaijan J2 8229 Tbilisi (TBS) 06:40 expected

07:00 28.02.2024


ARRIVALS — 1
Waiting time 0 min.
Boeing 787-8 4K-AZ82 AZAL Azerbaijan J2 8 London (LHR) 07:35 expected

DEPARTURES — 3
Waiting time 17 - 30 min.
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 807 Moscow (VKO) 07:00 expected
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 35 Milan (MXP) 07:30 scheduled
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 8103 Istanbul (SAW) 07:35 scheduled

08:00 28.02.2024


DEPARTURES — 3
Waiting time 17 - 20 min.
Airbus A320 Turkish TK 339 Istanbul (IST) 08:15 scheduled
Embraer 190 AZAL Azerbaijan J2 8561 Samara (KUF) 08:35 expected
Boeing 757-200 AZAL Azerbaijan J2 75 Istanbul (IST) 08:50 scheduled

09:00 28.02.2024


ARRIVALS — 1
Waiting time 0 min.
Airbus A320 Wizz Air Abu Dhabi 5W 7015 Abu Dhabi Island and Internal Islands City (AUH) 09:15 scheduled

DEPARTURES — 2
Waiting time 20 min.
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 181 Moscow (DME) 09:05 scheduled
Embraer 190 AZAL Azerbaijan J2 8223 Tbilisi (TBS) 09:25 expected

10:00 28.02.2024


ARRIVALS — 2
Waiting time 35 min.
Embraer 190 AZAL Azerbaijan J2 8230 Tbilisi (TBS) 10:00 expected
Boeing 737-500 UTAir UT 823 Surgut (SGC) 10:35 scheduled

DEPARTURES — 5
Waiting time 15 min.
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 333 Kongolo 10:00 scheduled
Airbus A319 AZAL Azerbaijan J2 8119 Kuwait City (KWI) 10:00 scheduled
Boeing 767-300 AZAL Azerbaijan J2 11 Dubai (DXB) 10:00 expected
Airbus A320 Wizz Air Abu Dhabi 5W 7016 Abu Dhabi Island and Internal Islands City (AUH) 10:15 scheduled
Embraer 190 AZAL Azerbaijan J2 8003 Ankara (ESB) 10:30 expected

11:00 28.02.2024


ARRIVALS — 1
Waiting time 0 min.
Boeing 737 flydubai FZ 709 Dubai (DXB) 11:15 expected

DEPARTURES — 1
Waiting time 0 min.
Boeing 737-500 UTAir UT 750 Tyumen (TJM) 11:35 scheduled

12:00 28.02.2024


ARRIVALS — 3
Waiting time 5 min.
Boeing 737-800 Aeroflot SU 1854 Moscow (SVO) 12:45 expected
Airbus A320 Turkish TK 332 Istanbul (IST) 12:45 scheduled
Airbus A320 Air Arabia Abu Dhabi 3L 730 Abu Dhabi Island and Internal Islands City (AUH) 12:50 scheduled

DEPARTURES — 1
Waiting time 0 min.
Boeing 737 flydubai FZ 710 Dubai (DXB) 12:15 expected

13:00 28.02.2024


ARRIVALS — 3
Waiting time 20 - 30 min.
Embraer 190 AZAL Azerbaijan J2 8224 Tbilisi (TBS) 13:00 expected
Airbus A320 Qatar Airways QR 353 Doha (DOH) 13:10 scheduled
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 5094 Medina (MED) 13:40 expected

DEPARTURES — 4
Waiting time 5 min.
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 8105 Istanbul (SAW) 13:45 scheduled
Airbus A320 Turkish TK 333 Istanbul (IST) 13:45 scheduled
Boeing 737-800 Aeroflot SU 1855 Moscow (SVO) 13:45 expected
Airbus A320 Air Arabia Abu Dhabi 3L 731 Abu Dhabi Island and Internal Islands City (AUH) 13:50 scheduled

14:00 28.02.2024


ARRIVALS — 3
Waiting time 25 - 35 min.
Boeing 737-800 UTAir UT 745 Moscow (VKO) 14:05 expected
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 8104 Istanbul (SAW) 14:40 scheduled
Embraer 190 AZAL Azerbaijan J2 8562 Samara (KUF) 14:55 expected

DEPARTURES — 1
Waiting time 0 min.
Airbus A320 Qatar Airways QR 354 Doha (DOH) 14:40 scheduled

15:00 28.02.2024


ARRIVALS — 4
Waiting time 22 - 40 min.
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 808 Moscow (VKO) 15:05 expected
Airbus A320 Jazeera Airways J9 601 Kuwait City (KWI) 15:05 scheduled
Airbus A319 AZAL Azerbaijan J2 8120 Kuwait City (KWI) 15:45 scheduled
Boeing 737-800 Turkish TK 7756 Ankara (ESB) 15:50 expected

DEPARTURES — 2
Waiting time 35 min.
Boeing 737-800 UTAir UT 746 Moscow (VKO) 15:05 expected
Embraer 190 AZAL Azerbaijan J2 8233 Tbilisi (TBS) 15:40 expected

16:00 28.02.2024


ARRIVALS — 5
Waiting time 10 - 30 min.
Airbus A320 Air Arabia G9 300 Sharjah (SHJ) 16:00 scheduled
Boeing 757-200 AZAL Azerbaijan J2 76 Istanbul (IST) 16:10 scheduled
Boeing 737-800 UTAir UT 731 Saint-Petersburg (LED) 16:10 expected
Embraer 190 AZAL Azerbaijan J2 8004 Ankara (ESB) 16:20 expected
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 182 Moscow (DME) 16:50 scheduled

DEPARTURES — 3
Waiting time 22 - 25 min.
Airbus A320 Jazeera Airways J9 602 Kuwait City (KWI) 16:05 scheduled
Embraer 190 AZAL Azerbaijan J2 8575 Kazan (KZN) 16:30 scheduled
Boeing 737-800 Turkish TK 7757 Ankara (ESB) 16:50 expected

17:00 28.02.2024


ARRIVALS — 3
Waiting time 5 min.
Boeing 737-800 flydubai FZ 707 Dubai (DXB) 17:05 expected
Airbus A320 Aeroflot SU 1856 Moscow (SVO) 17:05 expected
Boeing 767-300 AZAL Azerbaijan J2 12 Dubai (DXB) 17:10 expected

DEPARTURES — 2
Waiting time 0 min.
Airbus A320 Air Arabia G9 301 Sharjah (SHJ) 17:10 scheduled
Boeing 737-800 UTAir UT 732 Saint-Petersburg (LED) 17:10 expected

18:00 28.02.2024


ARRIVALS — 1
Waiting time 0 min.
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 36 Milan (MXP) 18:25 scheduled

DEPARTURES — 3
Waiting time 5 min.
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 809 Moscow (VKO) 18:00 expected
Boeing 737-800 flydubai FZ 708 Dubai (DXB) 18:05 expected
Airbus A320 Aeroflot SU 1857 Moscow (SVO) 18:05 expected

19:00 28.02.2024


ARRIVALS — 2
Waiting time 55 min.
Embraer 190 AZAL Azerbaijan J2 8234 Tbilisi (TBS) 19:00 expected
Sukhoi Superjet 100 Azimuth A4 6079 Mineralnyye Vody (MRV) 19:55 expected

DEPARTURES — 1
Waiting time 0 min.
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 77 Istanbul (IST) 19:20 scheduled

20:00 28.02.2024


ARRIVALS — 4
Waiting time 7 - 10 min.
Airbus A321 Wizz Air Abu Dhabi 5W 7179 Abu Dhabi Island and Internal Islands City (AUH) 20:40 scheduled
Boeing 737-500 UTAir UT 749 Tyumen (TJM) 20:40 scheduled
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 8106 Istanbul (SAW) 20:45 scheduled
Airbus A320 Turkish TK 334 Istanbul (IST) 20:55 scheduled

DEPARTURES — 3
Waiting time 20 - 25 min.
Airbus A319 AZAL Azerbaijan J2 5143 Islamabad (ISB) 20:10 scheduled
Embraer 190 AZAL Azerbaijan J2 645 Ekaterinburg (SVX) 20:35 expected
Embraer 190 AZAL Azerbaijan J2 8225 Tbilisi (TBS) 20:50 expected

21:00 28.02.2024


DEPARTURES — 7
Waiting time 12 - 25 min.
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 811 Moscow (VKO) 21:00 expected
Sukhoi Superjet 100 Azimuth A4 6080 Mineralnyye Vody (MRV) 21:10 expected
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 185 Moscow (DME) 21:15 scheduled
Airbus A321 Wizz Air Abu Dhabi 5W 7180 Abu Dhabi Island and Internal Islands City (AUH) 21:40 scheduled
Boeing 737-500 UTAir UT 824 Surgut (SGC) 21:40 scheduled
Airbus A321 Turkish TK 335 Istanbul (IST) 21:55 scheduled
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 57 New Delhi (DEL) 21:55 scheduled

22:00 28.02.2024


DEPARTURES — 2
Waiting time 5 min.
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 5031 Tashkent (TAS) 22:00 scheduled
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 8203 Riyadh (RUH) 22:05 scheduled

23:00 28.02.2024


ARRIVALS — 2
Waiting time 10 min.
Embraer 190 AZAL Azerbaijan J2 8576 Kazan (KZN) 23:20 scheduled
Airbus A320 NEO IndiGo 6E 1803 Deli 23:30 scheduled

DEPARTURES — 1
Waiting time 0 min.
Sukhoi Superjet 100 IrAero IO 438 Novosibirsk (OVB) 23:20 expected

00:00 29.02.2024


ARRIVALS — 1
Waiting time 0 min.
Embraer 190 AZAL Azerbaijan J2 8226 Tbilisi (TBS) 00:10 expected

01:00 29.02.2024


ARRIVALS — 2
Waiting time 20 min.
Airbus A320 AZAL Azerbaijan J2 810 Moscow (VKO) 01:30 expected
Airbus A321 Turkish TK 336 Istanbul (IST) 01:50 scheduled

DEPARTURES — 2
Waiting time 15 min.
Airbus A320 NEO IndiGo 6E 1804 New Delhi (DEL) 01:15 scheduled
Embraer 190 AZAL Azerbaijan J2 8115 Aktau (SCO) 01:30 scheduled

Other Dates

February, 2023

27    28   

March, 2023

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

April, 2023

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

May, 2023

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

June, 2023

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

July, 2023

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

August, 2023

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

September, 2023

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

October, 2023

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

November, 2023

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2023

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2024

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

February, 2024

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29   

March, 2024

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

April, 2024

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

May, 2024

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

June, 2024

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

July, 2024

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

August, 2024

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

September, 2024

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

October, 2024

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

November, 2024

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30   

December, 2024

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

January, 2025

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31   

February, 2025

01    02    03    04    05    06    07    08    09    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19